Rekuperacja – jak działa?
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zawsze wiąże się z koniecznością rozprowadzenia w domu kanałów wentylacyjnych. Wykonane są one tak, aby każdy z nich dochodził do centrali wentylacyjnej. To właśnie w niej znajdują się specjalne wentylatory odpowiadające za wyprowadzanie z domu zużytego powietrza i naprowadzanie świeżego. Zarówno wywiewany, jak i nawiewany strumień powietrza przechodzą przez wymiennik ciepła. Jest to miejsce, w którym ciepłe powietrze pochodzące z budynku oddaje temperaturę zimnemu, które pochodzi z zewnątrz. Dodatkowo specjalne filtry dbają o to, aby powietrze zostało pozbawione zanieczyszczeń. Jak widać, zasada działania rekuperatora wcale nie jest skomplikowana. System skonstruowany jest tak, aby działał przez dwadzieścia cztery godziny na dobę.
Czy rekuperacja gwarantuje zawsze świeże powietrze w domu?
Decydując się na montaż rekuperacji, warto pamiętać, że system ten będzie działał przez całą dobę bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Tyczy się to nawet tych sytuacji, kiedy na dworze jest bardzo zimno/gorąco, a okna są zamknięte. UWAGA: zimą powietrze, które pobierane jest z zewnątrz jest ogrzewane, z kolei latem dochodzi do jego schłodzenia. Dopiero wtedy może ono zostać skierowane do pomieszczenia. Stawiając na rekuperację, może być pewni, że powietrze znajdujące się w domu będzie charakteryzowało się niską zawartością dwutlenku węgla. Nie będzie w nim również alergenów, szkodliwych związków chemicznych, kurzu, nadmiernej wilgoci i zanieczyszczeń. To właśnie z tego powodu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest odpowiednia dla alergików i osób zmagających się z chorobami układu oddechowego.
Czy rekuperacja gwarantuje ochronę przed smogiem?
Czy montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła gwarantuje oszczędności na ogrzewaniu?
Decydując się na rekuperację, można liczyć na zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet o połowę w porównaniu do domów, w których stosowana jest wentylacja grawitacyjna. Wiele osób zapyta w tym miejscu, jak jest to możliwe. Dzieje się tak dlatego, że ciepło znajdujące się w powietrzu wywiewanym z domu jest odzyskiwane i przekazywane do powietrza nawiewanego. Nie dochodzi więc do żadnych strat ciepła, a zapotrzebowanie domu na energię pierwotną znacząco się zmniejsza. To właśnie dlatego rekuperację poleca się wszystkim, którzy mają dość wysokich rachunków za ogrzewanie. Jeśli zimą chcemy mieć ciepło w domu, a jednocześnie nie chcemy wydawać dużych kwot na opłacenie rachunków, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest strzałem w dziesiątkę. Rekuperacja to rozwiązanie, które zasługuje na uwagę. Wskazane przez nas zalety to jedynie część tego, co można wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła przypisać. Nie ma więc nic dziwnego, że popularność tego systemu jest coraz większa.