Podstawowe warunki, jakie powinno spełniać pomieszczenie
Rekuperator może teoretycznie znajdować się w dowolnym miejscu domu, jednakże trzeba zwrócić uwagę na podstawowe czynniki, mające wpływ na jego prawidłowe działanie. Jak już zostało wspomniane, dobierane dla niego miejsce nie może być wilgotne, konieczne jest też jego zadaszenie. Równie istotnym warunkiem jest zachowanie odpowiedniej, dodatniej temperatury, przekraczającej zazwyczaj 10°C, choć wymagania mogą różnić się w zależności od modelu urządzenia. Rekuperator ponadto, w trakcie pracy może być słyszalny, dlatego nie zaleca się umieszczania go w pomieszczeniach sypialnych, czy dziennych, co warto mieć na uwadze, choć współcześnie te urządzenia cechują się raczej dość cichą pracą. Zawsze trzeba również pamiętać o pozostawieniu przestrzeni od frontu urządzenia, by móc swobodnie wymieniać filtry powietrza i móc wyjąć wymiennik ciepła ze środka obudowy.
Najczęściej wybierane miejsca montażu rekuperatora:
Przez wzgląd na wymienione powyżej czynniki, związane z doborem odpowiedniego miejsca dla rekuperacji, zazwyczaj rozważa się trzy bazowe opcje zamontowania rekuperatora, które najlepiej pasują do wymagań. Podstawowym wyborem są przeważnie piwnice i garaże, pomieszczenia użytkowe na parterze, takie jak garderoby, szafy pod schodami jak i również kotłownia, pralnia czy spiżarnia. Częstą opcją są także poddasza, tak użytkowe, jak i nieużytkowe. Ogólnie, sam wybór pod tym kątem nie ma ogromnego znaczenia, wymaga tylko by konkretne miejsce spełniało wszystkie warunki, a przede wszystkim pozwalało na łatwy dostęp do urządzenia i miało możliwie najkrótszą drogę jeżeli chodzi o długość kanałów wentylacyjnych. Omówmy więc pokrótce plusy i minusy podstawowych lokalizacji.
Zaczynając od podziemi, w piwnicy można w łatwy sposób znaleźć odpowiednie miejsce pod instalację rekuperatora. Przeważnie, z tego miejsca dość łatwo jest o podłączenie do instalacji gruntownego wymiennika ciepła. Problematyczne może być jednak doprowadzenie niektórych elementów konstrukcji i przewodów, takich jak czepnie i wyrzutnie, co w konsekwencji może prowadzić do ogólnych utrudnień z rozprowadzeniem instalacji.
Montaż rekuperacji na wysokości parteru zagwarantuje odpowiednią dla urządzenia temperaturę, łatwość w odprowadzaniu kondensatu, a także dostępie serwisowym. Należy jednak pamiętać, że instalacja zajmuje trochę miejsca, co może wydawać się mało atrakcyjne. Przy niedostatecznym wytłumieniu instalacji istnieje również ryzyko emitowania hałasu.
Najprostszym wariantem wydawać się może montaż na poddaszu, szczególnie pod względem rozprowadzania dróg wentylacji. Na poddaszu stosunkowo łatwo zamontować tego typu instalację, poprowadzić przewody oraz zadbać o to, by były one krótkie. Dodatkowym atutem wykorzystania poddasza jest odizolowanie reszty domostwa od ewentualnego szumu, emitowanego przez urządzenie. Minusem, jaki może, choć nie musi występować jest potencjalne ryzyko zamarznięcia centrali, jeżeli poddasze nie jest odpowiednio izolowane i ogrzewane. Mogą też pojawić się kłopoty z odprowadzaniem kondensatu, zawsze trzeba więc wziąć pod uwagę możliwość połączenia instalacji z kanałami, które zbierać będą skroplony w procesie rekuperacji płyn.
W kwestii ulokowania rekuperatora, rozważając moduł stojący lub wiszący, najważniejsza jest wielkość pomieszczenia, w którym zostanie on zamontowany. Dla pomieszczeń oszczędnych w powierzchni o wiele lepszym rozwiązaniem będzie montaż modelu zawieszanego, podsufitowego. W przypadku większych lokalizacji, można rozważać umieszczenie go na ścianie lub przy podłodze.