W ostatnich latach, bardzo dużo osób decyduje się na montaż klimatyzacji w swoich domach i mieszkaniach. Męczące, przybierające na sile z roku na rok wakacyjne upały, stanowią coraz powszechniejszą motywację do zainwestowania we własny system chłodzący. Dzięki temu, że technologia poszła naprzód, klimatyzacja nie jest już tak kosztownym i luksusowym rozwiązaniem jak była jeszcze kilka lat temu i jej popularność wciąż sukcesywnie wzrasta. Właściciele mieszkań stają przed dylematem, czy warto jeszcze w ogóle korzystać z elektrycznych wiatraków, obstawiających każdy pokój, zazwyczaj w liczbie kilku sztuk, czy zaoszczędzić na ilości gniazdek i zamontować profesjonalny sprzęt. Często podejmowanej decyzji towarzyszy pytanie o to, jaka klimatyzacja może być najbardziej odpowiednia i dostosowana do naszych potrzeb. Jeżeli dobieramy klimatyzację z myślą o mieszkaniu, powinniśmy rozważyć kilka kluczowych kwestii. Między innymi musimy się zastanowić jak chcielibyśmy rozlokować klimatyzację, czy wystarczy nam urządzenie w jednym pokoju, na przykład salonie, czy potrzebujemy kilku urządzeń rozłożonych w różnych pomieszczeniach. Ponadto, na rynku istnieją urządzenia, które można przemieszczać między pokojami, musimy więc rozważyć, czy zależy nam na mobilności klimatyzacji, czy odpowiada nam wersja stacjonarna. Zadajmy więc sobie pytania podstawowe i spróbujmy na nie odpowiedzieć, by móc ustalić jaka klimatyzacja będzie najlepsza do mieszkania.
Klimatyzator mobilny, czy stacjonarny – co jest nam bardziej potrzebne?
Pierwszą ważną kwestią, którą należy poruszyć, jest wybór pomiędzy urządzeniem przenośnym, a wersją stacjonarną. Na wybór, wpływ może mieć kilka czynników, najważniejszym z nich jest jednak to, jak często zamierzamy korzystać z urządzenia. Jeżeli chcemy utrzymać ciągłość chłodzenia i jesteśmy pewni, że z klimatyzacji będziemy korzystać w miarę możliwości przez cały czas, wówczas bardziej opłacalną wersją będzie klimatyzacja stacjonarna. Jeżeli natomiast wiemy, że będziemy używać urządzenia jedynie co jakiś czas, doraźnie, wówczas bardziej może się nam przydać wersja mobilna. Klimatyzacja przenośna jest prostym i praktycznym rozwiązaniem, stworzonym specjalnie do takich potrzeb. Jej minusem może jednak wydać się jego głośność, większa niż w przypadku urządzeń stacjonarnych, których dźwięk w pomieszczeniach jest niemal niezauważalny. W przypadku rozwiązań przenośnych mamy zwykle do czynienia z tzw. monoblokami, czyli maszynami składającymi się z jednej części, która siłą rzeczy musi emitować dźwięk, kiedy jej silnik pracuje. Urządzenia stacjonarne zwykle rozbite są na co najmniej dwa elementy, z których głośny jest ten, montowany na zewnątrz budynku. Dodatkowo, ciepłe powietrze wytwarzane przez maszynę wskutek procesu chłodzenia, musi znaleźć swoje ujście, więc w klimatyzatorach mobilnych występuje konieczność odprowadzania go na zewnątrz przy pomocy rury harmonijkowej, o średnicy oscylującej między 12cm a 15cm, przeważnie przez otwarte okno, co może wydawać się nieco uciążliwe.
Czy chcemy ochłodzić jeden, główny pokój, czy zależy nam na kilku pomieszczeniach?
Drugą istotną kwestią w planowaniu montażu klimatyzacji, jeżeli zdecydujemy się na opcję stacjonarną będzie decyzja, ile pomieszczeń zamierzamy chłodzić. Jest to o tyle ważne, że w zależności od naszego wyboru, trzeba będzie rozważyć typ klimatyzacji. W tym przypadku dotyczyć to będzie wyboru pomiędzy urządzeniem split lub multi-split. Jeśli wystarczy nam zamontowanie klimatyzacji w jednym pokoju, na przykład salonie lub innego rodzaju pomieszczeniu dziennym, dobrą opcją będzie bazowy klimatyzator typu split. Jego konstrukcja opiera się na zastosowaniu dwóch modułów – wewnętrznego i zewnętrznego. Moduł czy też jednostka wewnętrzna, to urządzenie znajdujące się w pomieszczeniu, najczęściej w formie urządzenia naściennego. Jednostka zewnętrzna montowana jest natomiast poza budynkiem, zazwyczaj na ścianie, zdarza się również opcja umieszczania jej na dachu. W mieszkaniach często znajduje się na balkonie, przez co, w sezonie gdy użytkujemy klimatyzację, przy zabudowanych balkonach, ciężko będzie nam z nich korzystać, ponieważ temperatura będzie jeszcze wyższa niż na zewnątrz. Poza tym jednym mankamentem, klimatyzacja split jest bardzo wydajna i wygodna. Jeżeli chcemy chłodzić jednocześnie kilka pomieszczeń, powinniśmy rozważyć montaż w typie multi-split. W przypadku tego rozwiązania, do jednej jednostki zewnętrznej podłączone jest kilka wewnętrznych, które można rozlokować w różnych pokojach. Opcja ta jest zdecydowanie mniej kosztowna i praktyczniejsza niż instalacja kilku pojedynczych. Zaletą dobrych klimatyzatorów stacjonarnych jest ich cicha praca – warto przy zakupie sprawdzać, czy dany model jest do tego odpowiednio przystosowany. Zawsze trzeba zwrócić też uwagę na jego energooszczędność, silnie cenioną na rynku oraz odpowiednią moc.
Koszty klimatyzacji do mieszkania w zależności od wybranej opcji
Wiele osób martwi się, że klimatyzacja może wiązać się z ogromnymi wydatkami, znacznie przekraczającymi domowy budżet. Podstawowe obawy tyczą się nie tylko kosztów zakupu i montażu urządzenia lecz także kosztów jego eksploatacji. Współcześnie jednak mnóstwo firm stawia na energooszczędność swoich urządzeń, dzięki czemu nie trzeba się martwić o zastraszający wzrost kosztów zużycia prądu, podczas użytkowania klimatyzacji. Niektóre klimatyzatory stacjonarne mają także wbudowaną funkcję ogrzewania pomieszczenia, a nawet oczyszczania powietrza. Coraz częściej, w nowych klimatyzatorach dostępna jest również opcja kontrolowania ich za pomocą smartfona. Dobrze więc przed dokonaniem wyboru dokładnie sprawdzić wszystkie aspekty. Jeżeli chodzi o koszty samych urządzeń, to w przypadku klimatyzatorów przenośnych powinniśmy zamknąć się w przedziale 1000-2000 złotych. Klimatyzacja stacjonarna jest już nieco droższa, może wynieść do kilku tysięcy złotych. Same urządzenia zaczynają się od około 2000 złotych, przeciętnie cena oscyluje pomiędzy 3800-5000 złotych. Jednorazowo trzeba także ponieść koszty instalacji – najlepiej bowiem zostawić montaż w rękach fachowców.