Czy rekuperacja sprawia, że powietrze staje się bardziej suche?
Bardzo często można spotkać się z opinią, że rekuperacja prowadzi do wysuszania powietrza. W efekcie wiele osób rezygnuje z niej, obawiając się tego, że przebywanie w domu stanie się mało komfortowe. Zacznijmy od podstaw: rekuperator – nawet ten najlepszy – nie jest w stanie osuszyć powietrza. Dzieje się tak dlatego, że żaden z jego elementów nie jest pochłaniaczem wilgoci. Tym, co sprawia, że powietrze staje się bardziej suche jest tak naprawdę zimne powietrze pochodzące z zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że pod tym względem rekuperacja niczym nie różni się od wentylacji mechanicznej. Również otwarte okna zimą będą przyczyniały się do wysuszania powietrza. Jeśli jednak zależy nam na większym komforcie, rekuperacja jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Okazuje się bowiem, że to wentylacja mechaniczna bardziej wysusza, czego konsekwencją jest często konieczność zakupu nawilżaczy powietrza.
Czy rekuperacja oznacza, że otwieranie okien zimą jest zabronione?
Czy zamontowanie rekuperacji jest kosztowne?
Wiele osób, które ostatecznie nie zdecydowały się na rekuperację podkreśla, że tym, co je zniechęciło była wysoka cena. Często można przeczytać informacje wskazujące na to, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła kosztuje znacznie więcej niż ta grawitacyjna. Tymczasem okazuje się, że wcale tak nie jest. Wprawdzie trzeba liczyć się z niemałym wydatkiem, ale nie oznacza to, że wentylację grawitacyjną wykonamy za darmo. Wybierając ją, musimy liczyć się z koniecznością wykonania kominów wentylacyjnych, co z kolei znacznie podnosi koszt obróbki dachu. W ostatecznym rozrachunku okazuje się więc, że to rekuperacja jest dużo bardziej opłacalna pod względem finansowym.
Czy rekuperacja hałasuje?
Jednym z częściej powielanych mitów jest ten dotyczący generowanego przez rekuperację hałasu. Przeciwnicy tego rozwiązania bardzo mocno podkreślają, że instalacja jest bardzo głośna, co istotnie utrudnia funkcjonowanie i znacznie obniża komfort życia. Tymczasem trzeba jasno zaznaczyć, że tak być nie musi. Należy jednak montaż rekuperacji powierzyć doświadczonym fachowcom, którzy naprawdę znają się na swojej pracy. Wówczas nie będziemy musieli obawiać się ani nadmiernego hałasu, ani przysłowiowego wiania po plecach, które również jest jednym z powszechniejszych mitów dotyczących wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Warto także zatroszczyć się o odpowiednią regulację samego rekuperatora. Jest to jednak temat na zdecydowanie dłuższy artykuł, który z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy zdecydowali się na montaż rekuperacji we własnym domu.